Kızıltepe Permakültür Çiftliği, toprağı onarmak, sağlıklı ve besleyici gıda yetiştirmek, ahenkli topluluklar oluşturmak, bilgi ve deneyimleri yoluyla sürdürülebilir ve onarıcı üretimi köylüler için mümkün kılmak, kırsala gelmeyi ya da şehirde üretim yapmayı hayal eden kentlilere fırsatlar yaratmak amacıyla iki genç permakültür tasarımcısı tarafından kurulmuştur.

Kiziltepe Permaculture is a permaculture application and demonstration site established on a 4 hectares land on the foothills of Ida Mountain. Established in September, 2013, Kiziltepe Permaculture is founded by two young permaculture designers with dreams of restoring soil, growing healthy and nutritious food, creating harmonious communities and with the intentions of delivering permaculture knowledge and experience to other people, helping local farmers sustain new and ecological solutions for a better future.

irazIraz Candaş
– Ağustos 2012’de Mustafa Fatih Bakır’dan Permakültür Tasarım Sertifikası’nı aldı.
– Ocak 2013’te 10 haftalık staj programına katılmak üzere Avustralya Permakültür Araştırma Enstitüsüne gitti. Bu staj kapsamında Geoff Lawton ve Nadia Lawton’ın verdiği Eğitmenlik Eğitimi (Permaculture Teacher Training), Toprak Yapıları (Earthworks), Kentsel Permakültür (Permaculture Urban Landscape Design) ve Permakültür Yardım Projesi Yönetimi ve Çalışanı (Permaculture Project Establishment – Permaculture Aid In Action) kurslarını tamamladı.
– Yeni Zelanda Permakültür Araştırma Enstitüsü (Koanga Institute) kurucusu Kay Baxter’dan Gıda Güvenliği, Besleyici Gıda ve Tohum Saklama (Food Security Through Nutritional Resiliance and Seed Saving) eğitimi aldı.
– Paul Taylor’ın verdiği Sürdürülebilir Toprak Yönetimi (Sustainable Soil Management) kursunu tamamladı.
– Ekim 2013 itibariyle Bayramiç, Çavuşlu Köyü’ndeki kendi arazisinde permakültür uygulamalarına başladı.
– Ocak 2014 itibariyle Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsünün eğitmeni oldu.
– Ocak 2014’te İstanbul Permakültür Kolektifinin organizasyonuyla Permakültüre Giriş Kursu verdi.
– Mart 2014’te İstanbul Permakültür Kolektifinin organizasyonuyla Permakültüre Giriş Kursu verdi.
– Şubat 2015’te İstanbul’da Permakültüre Giriş Kursu verdi.
– Temmuz 2015’te Savory Institute Türkiye Gözesi Anadolu Meraları’nın düzenlediği, Durukan Dudu ve Volkan Büyükgüngör eğitmenliğindeki Uygulamalı Bütüncül Yönetim eğitimini tamamladı.
– Ağustos 2015’te Kızıltepe Permakültür arazisinde düzenlenen PRI Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu’nda Mustafa Bakır’la birlikte eğitmen olarak yer aldı.
– Ağustos 2016’da Çanakkale merkezinde Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC) Kursu verdi.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayın.